The number of moles of water present in 180 g of water is
The number of moles of water present in 180 g of water is
(a) 18
(b) 5
(c) 100
(d) 10
4 views
1 Answers
Correct option (d) 10
Explanation:
Molecular weight of water= 18
∴ No. of moles of water = Given mass/Molecular mass
= 180/18 = 10 moles
4 views
Answered