1 Answers
If it is S.I.
S.I. for first year= 6500×9×1/100
=>SI = 585
Total Amount after 1st year=6500 + 585 = 7085
Amount after withdrawal
= 7085-1250 = 5835
SI for 3 years = 5835×9×3/100 = 1575.45
therefore, Amount = 5835 + 1575.45 = 7410.45 rupees
4 views
Answered