The energy absorbed by each molecule (A2) of a substance is 4.4 x 10^-19 J and bond energy
The energy absorbed by each molecule (A2) of a substance is 4.4 x 10-19 J and bond energy per molecule is 4.0 x 10-19 J . The kinetic energy of the molecule per atom will be
(a) 2.2 x 10-19 J
(b) 2.0 x 10-19 J
(c) 4.0 x 10-20 J
(d) 2.0 x 10-20 J
10 views
1 Answers
The correct option is: (d) 2.0 x 10-20 J
Explanation:
Energy absorbed by each molecule = 4.4 x 10-19 J
Energy required to break the bond = 4.0 x 10-19 J
Remaining energy to get converted to kinetic energy
= (4.4 x 10-19 - 4.0 x 10-19 ) J
= 0.4 X 10-19 J per molecule
. .. Kinetic energy per atom = 0.2 x 10-19 J or 2 x 10-20 J
10 views
Answered