An organic compound contains carbon, hydrogen and oxygen. Its elemental analysis gave C, 38.71% and H, 9.67%. The empirical formula of the compound would be

(a) CHO

(b) CH4O

(c) CH3O

(d) CH2O

4 views

1 Answers

The correct option : (c) CH3O

Explanation :

Element % Atomic mass mole ratio simple ratio
C 38.71 12 38.71/12 = 3.22 3.22/3.22 = 1
H 9.67 1 9.67/1 = 9.67 9.67/3.22 = 3
O 51.62 16 51.62/16 = 3.22 3.22/3.22 = 1

Hence empirical formula of the compound would be CH3O.

4 views