A first order gaseous reactions has K = 1.5 x 10^-6 sec^-1 at 200°C. If the reaction is allowed to run
A first order gaseous reactions has K = 1.5 x 10-6 sec-1 at 200°C. If the reaction is allowed to run for 10 hour, what percentage of initial concentration would have changed into products. What is the half life period of reaction?
2 Answers
Given
k = 1.5 x 10-6 s-1
t = \(\frac{2.303}k\) log\(\frac{No}{No-N}\)
Where No = initial concentration
No - N = concentration After 10 hour.
N = concentration which reacted.
\(\therefore\) 10 x 60 x 60 = \(\frac{2.303}{1.5\times10^{-6}}log\frac{No}{No-N}\)
log\(\frac{No}{No-N}\) = \(\frac{10\times60\times60\times60\times1.5\times10^{-6}}{2.303}\)
log\(\frac{No}{No-N}\) = 0.02345
or log \(\frac{N_o-N}{N_o}=-0.2345\)
taking antilog on both side---
\(\frac{N_o-N}{N_o}=0.9474\)
1 - \(\frac{N}{N_o}=0.9474\)
\(\frac{N}{N_o}=1-0.9474\)
\(\frac{N}{N_o}=0.0527\)
\(\therefore\) percentage of initial concentration change into product = \(\frac{N}{N_o}\times100\)
= 0.0527 x 100
= 5.27 %
t1/2 = \(\frac{0.693}k\)
= \(\frac{0.693}{1.5\times10^{-6}}\)
= 0.462 x 106
t1/2 = 462000 sec
Given
k = 1.5 x 10-6 s-1
t = \(\frac{2.303}k\) log\(\frac{No}{No-N}\)
Where No = initial concentration
No - N = concentration After 10 hour.
N = concentration which reacted.
\(\therefore\) 10 x 60 x 60 = \(\frac{2.303}{1.5\times10^{-6}}log\frac{No}{No-N}\)
log\(\frac{No}{No-N}\) = \(\frac{10\times60\times60\times60\times1.5\times10^{-6}}{2.303}\)
log\(\frac{No}{No-N}\) = 0.02345
or log \(\frac{N_o-N}{N_o}=-0.2345\)
taking antilog on both side---
\(\frac{N_o-N}{N_o}=0.9474\)
1 - \(\frac{N}{N_o}=0.9474\)
\(\frac{N}{N_o}=1-0.9474\)
\(\frac{N}{N_o}=0.0527\)
\(\therefore\) percentage of initial concentration change into product = \(\frac{N}{N_o}\times100\)
= 0.0527 x 100
= 5.27 %
t1/2 = \(\frac{0.693}k\)
= \(\frac{0.693}{1.5\times10^{-6}}\)
= 0.462 x 106
t1/2 = 462000 sec