Calculate the mass in g of: 

(a) 2 mole of CO2 (b) 2 N molecules of CO2 .

5 views

1 Answers

(a) 

1 mole of CO2 has molecular mass = 44 

2 mole of CO2 has molecular mass = 2 x 44 = 88 g 

(b)

N molecules of CO2 has molecular mass = 44 

2N molecules of CO2 has molecular mass = 44 x 2 = 88 g

5 views