Define electric power. An electric motor is rated at 2kW. Calculate the cost of using it for 2 hours daily for the month of September if each unit costs Rs. 6.00.

4 views

1 Answers

Rate at which electric energy is consumed/dissipated in an electric circuit.
E = P x t x no.of days = 2kW x 2h x 30 =120 kWh = 120 unit
So, Cost = Rs.6 x 120 = Rs.720

4 views