In a mixture of two liquids A and B, 35% is liquid B. If the total quantity of the mixture is 20 kg, find the quantity of A, by weight.
In a mixture of two liquids A and B, 35% is liquid B. If the total quantity of the mixture is 20 kg, find the quantity of A, by weight.
9 views
1 Answers
Total quantity of A and B = 20 kg
Quantity of B = 35% of 20 = 35/100 x 20 = 7kg
Quantity of A = Total quantity – Quantity of B = 20 kg – 7 kg = 13 kg
Hence, quantity of A = 13 kg.
9 views
Answered