In an election, there are a total of 80,000 voters and two candidates, A and B. 80% of the voters go to the polls out of which 60% vote for A.
In an election, there are a total of 80,000 voters and two candidates, A and B. 80% of the voters go to the polls out of which 60% vote for A. How many votes does B get.
4 views
1 Answers
Member of voters = 80,000
Total vote polled = 80% of 80,000 = 80/100 x 80,000 = 64,000
Vote polled to A = 60% of 64,000 = 60/100 x 64000 = 38,400
Vote polled to B = Total vote polled – vote polled to A = 64,000 – 38,400 = 25,600
4 views
Answered