A person with myopic eye cannot see objects beyond a distance of 1.5 m. What is the power of the lens required to correct the problem ?

4 views

1 Answers

u=∞, v= -1.5 m

P= 1/f= 1/u-1/v

=1/-15= -0.66 D

4 views