Mohani has 30 m cloth and she wants to make some shirts for her son. If each shirt requires 2 m 30 cm cloth,
Mohani has 30 m cloth and she wants to make some shirts for her son. If each shirt requires 2 m 30 cm cloth, how many shirts, in all, can be made and how much length of cloth will be left?
4 views
1 Answers
Total length of cloth available = 30 m or 30 x 100 = 3000 cm
Shirt made by using 2m 30cm (230 cm) cloth = 1
Shirts made by using 30 m cloth = 1/ 230 x 3000 = 13.04 = 13 shirts
Cloth required to make 13 shirts = 230 x 13 = 2990 cm or 29 m 90 cm
Hence, remaining cloth = 30 m – 29 m = 1m
4 views
Answered