If the speed of light in vacuum is 3 x 10^8 m/s, find,the speed of light in a medium of absolute refractive index 1.5.
If the speed of light in vacuum is 3 x 108 m/s, find,the speed of light in a medium of absolute refractive index 1.5.
4 views
1 Answers
Speed of light in vacuum = 3 x 108 m/s
Refractive index of the medium
= Speed of light in vacuum/Speed of light in medium
=1.5=3x108/v
=> v= 3 x 108/1.5 =2 x 108 m/s
Hence, the speed of light in the medium of refractive index 1.5 is 2 x 108 m/s
4 views
Answered