An electrical appliance has a rating 100 W, 120 V. the resistance of element of appliance when in use is:

(a) 1.2Ω (b) 144 Ω (c) 120 Ω (d) 100 Ω

4 views

1 Answers

144Ω

Solution:

Given, power (p) = 100 w

Potential difference, v = 120 volt

∴ Resistance, r = (v)2/P = (120)2/100 = 144 Ω

4 views