A boy has to lift a load of mass 50 kg to a height of 1 m. (a) what effort is required if he lifts it directly?
A boy has to lift a load of mass 50 kg to a height of 1 m. (a) what effort is required if he lifts it directly? Take g = 10 N kg-1 (b) If the boy can exert a maximum effort of 250 N, so he uses an inclined plane to lift the load up. What should be the minimum length of the plank used by him?
4 views
1 Answers
Mass of load m = 50 kg
Force required to lift a load 1 meter (h) = mxg = 50x10 = 500N
The maximum effort exerted by boy E =250 N
Load L = 500N
Mechanical advantage M.A = load/effort = 500/250 = 2
M.A = I/h
Height (h) =1m
Minimum length of plank l = MA x h = 2x1 = 2m
4 views
Answered