A pair of scissors has its blades 15 cm long, while its handles are 7.5 cm long. What is its mechanical advantage?

6 views

1 Answers

Effort arm = 7.5 cm

Load arm = 15 cm

Mechanical advantage M.A = Effort arm/Load arm = 7.5/15 = 0.5

6 views