Asolid metal weighing 150 g melts at its melting point of 800°C by providing heat at the rate of 100 W. The time taken for it to completely melt at the same temperature is 4 min. What is the specific latent heat of fusion of the metal?

4 views

1 Answers

Given:

m = 150 g = 150 × 10–3 kg= 0.15 kg

Power (P) = 100W, Time(t) = 4 min = 4 × 60 sec The amount of heat supplied in 4 min

Heat energy = 100 × 4 × 60 = 24000 J

This heat energy is used in melting. 

Let 'L' be latent specific heat.

M.L =24000

L=24000 / 0.15 = 16*103 J kg -1

4 views