A uniform metre rule of mass 100 g is balanced on a fulcrum at mark 10 cm by suspending an unknown mass M at the mark 20 cm.

(i) Find the value of M

(ii) To which side the rule will tilt if the mass m is moved to the mark 10cm?

(iii) what is the resultant moment now?

(iv) How can it be balanced by another mass of 50g?

4 views

1 Answers

(i) From the principle of moments,

Clockwise moment = Anticlockwise moment

100g × (50 − 40) cm = m × (40 − 20) cm

100g × 10 cm = m × 20 cm = m = 50 g

(ii) The rule will tilt on the side of mass m (anticlockwise), if the mass m is moved to the mark 10cm.

(iii) Anticlockwise moment if mass m is moved to the mark 10 cm = 50g × (40−10)cm = 50 × 30 = 1500 g cm

Clockwise moment = 100g × (50 − 40) cm = 1000g cm

Resultant moment = 1500g cm − 1000g cm = 500g cm (anticlockwise)

(iv) From the principle of moments,

Clockwise moment = Anticlockwise moment

To balance it, 50g weight should be kept on right hand side so as to produce a clockwise moment. Let its distance from fulcrum be d cm. Then,

100g × (50 − 40) cm + 50g × d = 50g × (40 − 10)cm

1000g cm + 50g × d = 1500 g cm

50 g × d = 500g cm

So, d =10 cm

By suspending the mass 50g at the mark 50 cm, it can be balanced.

4 views