A nut is opened by a wrench of length 10 cm. if the least force required is 5.0 N, find the moment of force needed to turn the nut.

4 views

1 Answers

Length, r = 10 cm = 0.1 m

F= 5N

Moment of force = F × r = 5 × 0.1 = 0.5 Nm

4 views