Suppose a normal woman has never borne a child; How many mature eggs would she have produced in her lifetime? Your calculation should be based on two clues-

(a) Eggs are produced at the rate of 1 egg every 28 days (one menstrual cycle)

(b) A woman’s total reproductive period is 13 – 45 years.

4 views

1 Answers

Total reproductive period = 45 − 13 = 32 years 

Total eggs produced = 32 × 12 = 384 eggs approximately

4 views