An electric kettle rated at 220 V, 2.2 kW, works for 3 hours. Find the energy consumed and the current drawn.

4 views

1 Answers

V=220 V, P=2.2 kW=2200 W, t=3 h 

We know that 

Electrical energy consumed = P x t = 2.2 × 3 = 6.6 kWh 

We have, P = V x I 2200 = 220 x I I=10 amp

4 views