(a) Write down the formula which relates electric charge, time and electric current.

(b) A radio set draws a current of 0.36 A for 15 minutes. Calculate the amount of electric charge that flows through the circuit.

4 views

1 Answers

Solution : 

(a). Work done = Potential difference x charge moved. 

(b). I=0.36A, t=15min =900seconds. Q=Ixt =0.36×900 =324C. 

4 views