Shipra went from her home to school 2.5km away. On finding her home closed she returned to her home immediately. What is her net displacement? What is the total distance covered by her? 

9 views

1 Answers

Displacement = 0 

Distance = 2.5km + 2.5km = 5.0km. 

9 views

Related Questions