The horizontal range is four times the maximum height attained by a projectile. The angle of projection is

 (a) 90°

(b) 60°

(c) 45°

(d) 30°

4 views

1 Answers

Correct Option  (c) 45°

Explanation:

R =4H cotθ, if R = 4H then  cotθ = 1

θ = 45°

4 views