A cuboidal water tank is 6 m long, 5 m wide and 4.5 m deep. How many litres of water can it hold? (1 m3 = 1000l)

4 views

1 Answers

The given cuboidal water tank has its length (l) as 6 m, breadth (b) as 5 m, and height (h) as 4.5 m.

Volume of tank = l × b × h

= (6 × 5 × 4.5) m3 = 135 m3

Amount of water that 1 m3 volume can hold = 1000 litres

Amount of water that 135 m3 volume can hold = (135 × 1000)

litres = 135000 litres

Therefore, such tank can hold up to 135000 litres of water.

4 views