In a hot water heating system, there is a cylindrical pipe of length 28 m and diameter 5 cm. Find the total radiating surface in the system.   [ Assume π = 22/7 ]

9 views

2 Answers

Height (h) of cylindrical pipe = Length of cylindrical pipe = 28 m

Radius (r) of circular end of pipe = 5/2 = 2.5 cm = 0.025m

CSA of cylindrical pipe = 2πrh

= ( 2 x 22/7 x 0.025 x 28) m2

= 4.4 m2

The area of the radiating surface of the system is 4.4 m2.

9 views

Given,

Length of cylindrical pipe = 28 m = 2800 cm

Diameter of pipe = 5 cm

So, radius of pipe =\(\cfrac52\) cm

Total radiating surface area = 2πrh

\(=2\times\cfrac{22}7\times52\times\)2800 = 44039.28 cm2

9 views