If the unit of force is 100 N, unit of length is 10 m and unit of time is 100 s, what is the unit of mass in this system of units?

4 views

2 Answers

The unit of mass in this system of units-

105 kg

4 views

Given:

Dimension of Force, F = [MLT-2]

= 100 N   ....(1)

Time, T = 100 s ..... (2)

Length, L = 10 m ......(3)

Substituting eqn (2) & eqn (3) in eqn (1)

M × 10 × (100)-2 = 100

M = 100 × 1000

M = 105 kg

4 views