The vernier scale of a travelling microscope has 50 divisions which coincide with 49 main scale divisions. If each main scale division is 0.5 mm, calculate the minimum inaccuracy in the measurement of distance.

6 views

2 Answers

Minimum inaccuracy = Vernier constant 

= 1 MSD – 1 VS.D

= 1 MSD - 49/50 MSD

= 1/50(0.5 mm) 

= 0.01 mm

6 views

The minimum inaccuracy in the measurement of distance.

0.01 mm

6 views