Daniel is painting the walls and ceiling of a cuboidal hall with length, breadth and height of 15 m, 10 m and 7 m respectively. From each can of paint 100 m2 of area is painted. How many cans of paint will she need to paint the room?

4 views

1 Answers

Given that,

Length (l) = 15 m, breadth (b) = 10 m, height (h) = 7 m

Area of the hall to be painted = Area of the wall + Area of the ceiling

= 2h (l + b) + lb

= [2(7) (15 + 10) + 15 ×10] m2

= [14(25) + 150] m2

= 500 m2

It is given that 100 m2 area can be painted from each can.

Number of cans required to paint an area of 500 m2 = 500/100 = 5

Hence, 5 cans are required to paint the walls and the ceiling of the cuboidal hall.

4 views