Calculate the stress developed inside a tooth cavity filled with copper when hot tea at temperature of 57oC is drunk.
Calculate the stress developed inside a tooth cavity filled with copper when hot tea at temperature of 57oC is drunk. You can take body (tooth) temperature to be 37o C and α = 1.7× 10-5/oC, bulk modulus for copper = 140 × 10 9 N/m2.
4 views
1 Answers
Stress = K × strain
= K(ΔV/V)
=K(3α)Δt
= 140 x 109 x 3 x 1.7 x 10-5 x 20
= 1.428 x 108 N/m2
This is about 103 times atmospheric pressure
4 views
Answered