A ballon has 5.0 g mole of helium at 7°C. Calculate the number of atoms of helium in the balloon the total internal energy of the system.
A ballon has 5.0 g mole of helium at 7°C. Calculate
(a) the number of atoms of helium in the balloon
(b) the total internal energy of the system.
8 views
1 Answers
μ = 5.0
T = 280K
No of atoms = μNA = 5.0 x 6.02 x 1023
= 30 × 1023
Average kinetic energy per molecule = (3/2)kT
Total internal energy = (3/2)kT x N
= (3/2) x 30 x 1023 x 1.38 x 10-23 x 280
= 1.74 x 104 J
8 views
Answered