A picture is 60cm wide and 1.8m long. The ratio of its width to its perimeter in lowest form is (A) 1 : 2 (B) 1 : 3 (C) 1 : 4 (D) 1 : 8

4 views

2 Answers

The correct answer is (D) 1:8 

4 views

(D) 1 : 8

From the question it is given that,

Width of a picture = 60 cm

Length of a picture = 1.8 m

We know that, 1 m = 100 cm

So, 1.8 m = 180 cm

Perimeter of rectangle = 2 (length + breadth)

= 2 (180 + 60)

= 2 (240)

= 480

Therefore, The ratio of its width to its perimeter in lowest form = 60/480

Divide both numerator and denominator by 20.

= 3/24

Again, divide both numerator and denominator by 3.

= 1/8

= 1 : 8

4 views