The perimeter of a regular pentagon is 1540 cm. How long is its each side?
The perimeter of a regular pentagon is 1540 cm. How long is its each side?
4 views
2 Answers
The perimeter of the regular pentagon = 1540 cm
⇒ 5 × side = 1540 cm
⇒ side = 1540/5 cm = 308 cm
∴ Each side of the regular pentagon is 308 cm.
4 views
Answered