Tahir measured the distance around a square field as 200 rods (lathi). Later he found that the length of this rod was 140 cm. Find the side of this field in metres.

4 views

2 Answers

Side of these field is 70 m.

4 views

From the question it is given that,

Tahir measured the distance around a square field as 200 rods

Length of the rod = 140 cm

So, total distance of square field = 200 × 140

= 28000 cm

Then, length of one side of square field = 28000/4

= 7000 cm

We know that, 1 m = 100 cm

Therefore, side of field = 7000/100

= 70 m

4 views