Two sides of a triangle are 12 cm and 14 cm. The perimeter of the triangle is 36 cm. What is the third side?
Two sides of a triangle are 12 cm and 14 cm. The perimeter of the triangle is 36 cm. What is the third side?
5 views
1 Answers
Let the length of third side be x cm.
Length of other two side are 12 cm and 14 cm.
Now, Perimeter of triangle = 36 cm
⇒ 12 + 14 + x = 36
⇒ 26 + x = 36
⇒ x = 36 - 26
⇒ x = 10 cm
Thus, the length of third side is 10 cm.
5 views
Answered