A boy of mass 20kg is standing on a 80kg free to move long cart. there is negligible friction between cart and the ground. initially, the boy is standing 25m from a wall. If he walks 10m on the cart towards the wall, then final distance of the boy from the boy will be

6 views

1 Answers

As there is no external force, so displacement of centre of mass of the cart + boy system parallel to the surface is zero.

∆xcm=(m1∆x1+m1∆x1) / (m1+m2

0=(m1∆x1+m1∆x1) / (m1+m2

Let the boy moves towards the wall a distance 10 m and the cart moves away from the wall a distance x so,

displacement of man wrt ground towards the wall is ∆x1=10-x

displacement of cart wrt ground towards the wall  is ∆x2=-x

m1∆x1+m1∆x1=0

20(10-x)+80(-x)=0

100x=200

x=2m

displacement of man wrt ground towards the wall is ∆x1=10-2=8m

Hence, the final distance of the boy from the wall will be X=25-8=17m

6 views