QUESTION ON DILUTION AND MIXING OF TWO LIQUIDS.
what volume (in ml)of 0.2M H2SO4 solution should be mixed with the 40ml of 0.1M NaOH SOLUTION such that the resulting solution has concentration of H2SO4 as (6/55)M
4 views
2 Answers
Solution: We know that resultant molarity is given by
Resultant Molarity = (M1V1+M2V2)/(V1+V2)
we have M1 = 0.1, V1 = 40ml = 0.04 litre
M2 = 0.2, V2 = ?
Now putting the values in above formula we get,
(0.1x0.04 + 0.2xV2)/0.04+V2 = 6/55
=> 0.004+0.2V2 = (0.24+6V2)/55
=> 0.22+11V2 = 0.24+6V2
=> 5V2 = 0.02
=> V2 = 0.004
Hence, V2 = 0.004 litre or 4ml
4 views
Answered