A constant force acting on a body of mass 3.0kg changes its speed from 2.0ms-1 to 3.5s-1 in 25s. The direction of the motion of the body remains unchanged. What is the magnitude and direction of the force?

10 views

1 Answers

a = 1.5/25 = 0.06ms-2 

F = 3 × 0.06 = 0.18N in the direction of motion.

10 views