A city has a population of 3,00,000 out of which 1,80,000 are males. 50% of the population is literate. If 70% of the males are literate
A city has a population of 3,00,000 out of which 1,80,000 are males. 50% of the population is literate. If 70% of the males are literate, the number of literate females is
(a) 24,000 (b) 30,000 (c) 54,000 (d) 60,000
4 views
1 Answers
(a) Literate population = 50/100 (300000)=150000
Male literate population = 70/100 (180000) = 126000
∴ Literate female population = 150000 – 126000 = 24000
4 views
Answered