Calculate the amplification factor of a triode valve which has plate resistance of 2kΩ and transconductance of 2millimho.

4 views

1 Answers

rp = 2KΩ = 2 x 103Ω

gm = 2millimho = 2 x 10–3mho

μ = rp x gm = 2 x 103 x 2 x 10–3 = 4Amplification factor is 4.

4 views