Out of a total of 120 musicians in a club, 5% can play all the three instruments, guitar, violin and flute. If so happens that the number of musicians who can play any two and only two of the above instruments is 30. The number of musicians who can play the guitar alone is 40. What is the total number of those who can play violin alone or flute alone? 

(a) 45 (b) 44 (c) 38 (d) 30

9 views

1 Answers

(b) Total number of musicians = 120

Number of musicians who can play all the three

instruments = 5% of 120 = 5/100 x 120 =6

Number of musicians who can play any two or only two of three instruments = 30

 Number of the musicians who can play the guitar alone = 40 

Now the number of musicians who can play violin alone or flute alone =Total number of musician – the number of musicians in all three categories = 120 – (30 + 40 + 6) = 120 – 76 = 44

9 views