The coercive force for a certain permanent magnet is 4.0 x 10^4A/m.
The coercive force for a certain permanent magnet is 4.0 x 104A/m. This magnet is placed inside a long solenoid of 40turns/cm and a current is passed in the solenoid to demagnetise it completely. Find the current.
4 views
1 Answers
B = μ0ni, H = B/μ0
Given n = 40turn/cm = 4000turns/m
=> H = ni
H = 4 × 104A/m
=> i = H/n = (4 x 104)/4000 = 10A.
4 views
Answered