The equilibrium constant for a reaction is 10. What will be the value of ΔG^0 ? R =8.314 JK^-1 mol^-1 ,T = 300K.
The equilibrium constant for a reaction is 10. What will be the value of ΔG0 ? R =8.314 JK-1 mol-1 ,T = 300K.
4 views