A rectangular coil of 100 turns has length 5cm and width 4cm.
A rectangular coil of 100 turns has length 5cm and width 4cm. It is placed with its plane parallel to a uniform magnetic field and a current of 2A is sent through the coil. Find the magnitude of the magnetic field B, if the torque acting on the coil is 0.2N-m.
4 views
1 Answers
τ = ni vector A x vector B
=> τ = ni ABsin90º = => 0.2 = 100 x 2 x 5 x 4 x 10-4 x B
=> B = 0.2/(100 x 2 x 5 x 4 x 10-4) = 0.5Tesla
4 views
Answered