A particle moves in a circle of diameter 1.0cm under the action of a magnetic field of 0.40T.
A particle moves in a circle of diameter 1.0cm under the action of a magnetic field of 0.40T. An electric field of 200V/m makes the path straight. Find the charge/mass ratio of the particle.
5 views
1 Answers
r = 0.5cm = 0.5 × 10–2m
B = 0.4T, E = 200V/m
The path will straighten, if qE = quB => E = (rqB X B)/m [∴ r = mv/qB]
=> E = rqB2/m => q/m = E/B2r = 200/(0.4 x 0.4 x 0.5 x 10-2) = 2.5 x 105c/kg
5 views
Answered