A uniform magnetic field of magnitude 0.20T exists in space from east to west.
A uniform magnetic field of magnitude 0.20T exists in space from east to west. With what speed should a particle of mass 0.010g and having a charge 1.0 x 10-5C be projected from south to north so that it moves with a uniform velocity?
5 views
1 Answers
B = 0.20T, v = ? m = 0.010g = 10–5kg, q = 1 × 10-5C
Force due to magnetic field = Gravitational force of attraction
So, qvB = mg
=> 1 × 10–5 × v × 2 × 10–1 = 1 × 10–5 × 9.8
=> v = (9.8 x 10-5)/(2 x 10-6) = 49m/s.
5 views
Answered