An alpha particle is projected vertically upward with a speed of 3.0 x 104km/s in a region where a magnetic field of magnitude 1.0T exists in the direction south to north. Find the magnetic force that acts on the α-particle.

5 views

1 Answers

q = 2 ×1.6 × 10–19 C, υ = 3 × 104km/s = 3 × 107m/s

B = 1T, F = qBυ = 2 × 1.6 × 10–19 × 3 × 107 × 1 = 9.6 10–12N. towards west.

5 views