An open vessel contains 200 mg of air at 17^0 C.What weight percentage of air would be expelled if the vessel is heated to 117^0 C?
An open vessel contains 200 mg of air at 170 C.What weight percentage of air would be expelled if the vessel is heated to 1170 C?
4 views
1 Answers
Suppose vol. of 200 mg of air at 170 C =V mL
Apply Charle’s Law V1/ T1=V2/ T2
V1/ 290 = V2/390
V2 =1.34
V1 , volume of air expelled = 1.34V1 –V1 =o.34V1 mL
% of air expelled: 0.34V1x 100 /V1
= 34%
4 views
Answered