50 m^3 of saturated vapour is cooled down from 30°C to 20°C. Find the mass of the water condensed.
50 m3 of saturated vapour is cooled down from 30°C to 20°C. Find the mass of the water condensed. The absolute humidity of saturated water vapour is 30 g/m3 at 30°C and 16 g/m3 at 20°C.
4 views
1 Answers
50 cm3 of saturated vapour is cooled 30° to 20°. The absolute humidity of saturated H2O vapour 30 g/m3
Absolute humidity is the mass of water vapour present in a given volume at 30°C, it contains 30 g/m3
at 50 m3 it contains 30 × 50 = 1500 g
at 20°C it contains 16 × 50 = 800 g
Water condense = 1500 – 800 = 700 g.
4 views
Answered