The pressure of a gas changes linearly with volume from 10kPa, 200cc to 50kPa, 50cc.
The pressure of a gas changes linearly with volume from 10kPa, 200cc to 50kPa, 50cc. (a) Calculate the work done by the gas. (b) If no heat is supplied or extracted from the gas, what is the change in the internal energy of the gas?
5 views
1 Answers
P1 = 10 kpa = 10 × 103pa. P2 = 50 × 103pa. v1 = 200cc. v2 = 50cc
(i) Work done on the gas = 1/2(10 + 50) x 103(50 - 200) x 106 = – 4.5J
(ii) dQ = 0 => 0 = du + dw => du = – dw = 4.5J
5 views
Answered