Find out the maximum possible output for a firm with zero unit of L and 10 units of K when its production function is Q = 5L + 2K.
Find out the maximum possible output for a firm with zero unit of L and 10 units of K when its production function is Q = 5L + 2K.
4 views
1 Answers
Q = 5L + 2K …………………. (1)
If L = 0 and K = 10, then putting these values in equation (1)
Q = 5(0) + 2(10)
= 20 units of output
4 views
Answered